ПІКЛУВАННЯ ПРО СЕБЕ: ПІД ЧАС ВІДРЯДЖЕННЯ

Фото: Maks Levin

Іноді найскладніше – відпустити роботу та історію, над якою ви працювали. Коли події відбуваються у вашій країні або регіоні, це може виявитися неможливим.

Деякі можуть відчувати почуття провини за те, що вони поїхали та залишили своїх співвітчизників в небезпеці. Іншим кожен день щось в повсякденному житті буде нагадувати про травматичні ситуації, з якими вони стикалися під час відрядження, що може перешкоджати відновленню емоційного стану або сповільнювати його.

Іноді для журналістів складно відновити зв’язок з людьми, які не мають відношення до їх роботи. Люди дуже сильно відрізняються в своїй здатності вислуховувати описи травматичних подій та можуть припинити або звести до мінімуму їх обговорення; самі журналісти теж іноді ухилятються від обговорення тем, які можуть змусити їх друзів та родину турбуватися про свою безпеку. Тим не менш, можливість з ким-небудь поспілкуватися про це може бути дуже корисною.

Рекомендації щодо завершення роботи складного відрядження:

1. Багато журналістів радять відвести день-два для того, щоб звикнути до середовища відсутності постійного стресу та загрози, перш ніж повернутися додому. Один із способів – зупинка в дорозі, наприклад, бронювання стикувального рейсу додому з одним або двома днями очікування в точці пересадки. (Не забудьте спершу пояснити причини такого кроку своєму партнеру або сім’ї.) Не чекайте, що вам вдасться знайти час для себе по приїзду додому – це малоймовірно.

2. Думки про дім можуть послужити хорошою мотивацією в дорозі, але намагайтеся не надто перебільшувати свої очікування від повернення. Якщо вас не було впродовж деякого часу, життя інших людей могло змінитися: існує ймовірність того, що ви не зможете продовжити з того місця, на якому зупинилися.

3. Корисно розвивати зв’язки з іншими людьми, що мають аналогічний досвід. Важливе значення має можливість поговорити – чи просто провести час – без необхідності давати пояснення.

4. Будьте готові до того, що у людей, які не приймають безпосередню участь в конфлікті, навіть якщо останній має місце в їх же країні, може не мати настільки сильних почуттів з цього приводу. Така ситуація може бути надзвичайно зухвалою; впоратися з цим, ймовірно, буде легше, якщо ви зможете знайти спосіб прийняти це.

5. Стрес сам по собі не є ознакою емоційної травми. Історії, пов’язані з насильством, зазвичай засмучують; і вони можуть серйозно змінити ваші уявлення не в кращий бік. Після повернення з війни, звичайними можуть стати такі явища, як гнів, відчай, погані сни, випадки заціпеніння, відчуття тривоги або напруженості, проблеми з концентрацією. Проте, будьте уважні до тих випадків, коли ці ознаки тривають довше чотирьох-шести тижнів після повернення в безпечне середовище, та які досить серйозні, щоб негативно впливати на ваші рішення.  Існує різниця між відчуттям злості впродовж деякого часу та постійною хворобливою реакцією на повсякденні неприємності.

Будьте уважні до появи таких ознак в собі та інших фрілансерах:

  • Помітні зміни в характері, нетипова дратівливість або напади гніву, що виникають без особливої причини
  • Випадки небажаного виникнення досить стійких образів або думок, пов’язаних з історією або тавматичною подією, кількість яких не зменшується з плином часу
  • Невластиве бажання ізолюватися або відсторонитися
  • Відчуття безглуздості або безперспективності життя
  • Постійне відчуття заціпеніння або відсутності життєвих сил
  • Потяг до самолікування (алкоголь, наркотики, навмисна перевтома тощо)
  • Безглузда або саморуйнівна поведінка

Якщо вас турбує ваше психічне здоров’я, не бійтеся звернутися за додатковою підтримкою. Хоча зробити це ніколи не пізно, краще вирішити такі проблеми до того, як вони пустять коріння і почнуть впливати на роботу та відносини, а також на здоров’я в майбутньому.

Додаткові ресурси та інформацію про журналістику та психологічні травми див. на веб-сайті Центра «Дарт».