ДОКУМЕНТИ, АКРЕДИТАЦІЯ, ЛОГІСТИКА

Для роботи в Криму журналісту необхідно враховувати факт, що по відношенню до півострова існує дві правові реальності – українська (міжнародна) і російська. Якщо журналіст є українським громадянином, то йому достатньо дотримуватися законодавства України при поїздці до Криму, а саме: потрапити на півострів через материкову частину країни (пішки або на автомобілі) без додаткових дозволів. Однак для легальної роботи відповідно до російського законодавства необхідно мати прес-карту (акредитацію МЗС РФ). Якщо ж журналіст-фрілансер є громадянином іншої країни, йому необхідно пройти ряд процедур в Україні – отримати дозвіл на перетин лінії розмежування від української сторони, а також при необхідності візу для в’їзду в РФ.

Варто бути готовим до того, що при перетині адміністративної лінії, російські прикордонники (разом з якими працює ФСБ) можуть перевірити ваші ноутбук, фотоапарат і телефон. Про такі випадки повідомляють, в основному, іноземні кореспонденти, які перетинають адміністративний кордон з Кримом. “Обов’язково слід видалити всю зайву інформацію з цих носіїв. Адже, наприклад, фотографія карикатури Володимира Путіна з мітингу, де ви працювали як журналіст, може бути розцінена як провокація”, – розповідає про свій досвід один з журналістів, який не називає свого імені з міркувань безпеки.

Відразу ж після перетину адміністративного кордону з Кримом перестає працювати будь-який український або міжнародний мобільний оператор, навіть в роумінгу. Тобто вам потрібно придбати sim-карту місцевого оператора. Важливо! Такі sim-карти продаються в Криму виключно за паспортом – до цього потрібно бути готовим або мати місцевого знайомого, який допоможе вам її купити на свій документ.

Варто взяти з собою тільки готівку, адже розрахуватися або зняти гроші в кримських банкоматах з українських або міжнародних банківських карток неможливо. Платіжні системи Visa і MasterCard оголосили про припинення обслуговування своїх карт на території півострова в грудні 2014 року – це пов’язано з міжнародними економічними санкціями, які були застосовані після анексії Криму Росією. Також не чекайте, що вам легко вдасться обміняти гривні на рублі – це на півострові роблять неохоче. З доларами США або євро проблем не виникне.

Тарас Ібрагімов, журналіст-фрілансер

«Уперше в Крим я поїхав у складі правозахисної групи. Потім я повернувся туди вже як журналіст-фрілансер. В основному, я висвітлюю судові процеси і пишу новини для одного з видань під псевдонімом, бо не хотів би, щоб на півострові мене асоціювали з ним. Тому поки до мене претензій в Криму не виникає. Я громадянин України, але з часом мені вдалося отримати прес-карту російського видання, зараз я працюю в рамках правового поля. Звичайно, поки у мене не було цієї прес-карти, я намагався якомога менше «світитися», не відвідував судові засідання. До речі, я звертався за допомогою в акредитації у багато українських та російських видань, практично всі мені відмовили. Основна причина завжди була одна – ніхто не хоче брати на себе відповідальність за фрілансера в Криму. Мене затримували кілька разів, але практично завжди це були формальні бесіди, для знайомства, так би мовити. Дуже важливо, що будь-якому журналісту, який працює в Криму, потрібно мати адвоката. Саме адвокат допомагав мені не залишитися у правоохоронців надовго. Незважаючи на всі труднощі, я вважаю, що українським журналістам просто необхідно їздити і висвітлювати ситуацію в Криму з місця».