МЕТОДИ УПРАВЛІННЯ СТРЕСОМ

Журналісти, назагал, є емоціно стійкими професіоналами, добре адаптованими до завдань з великим навантаженням.

Водночас, будь-кому, хто займається висвітленням збройного конфлікту, порушень прав людини та проблем соціального характеру, можуть стати в нагоді декілька спеціальних методів управління стресовими ситуаціями.

Природні стресові реакції, які люди відчувають в небезпечних або шокуючих ситуаціях, часто проявляють себе як фізичне напруження організму. Цей ефект напруги може також впливати на наш ментальний простір, ускладнюючи мислення та управління потужними емоціями. Стресові реакції, зазвичай, проходять самі, але на це може знадобитися деякий час, особливо при роботі в ситуаціях, коли загрози є постійними або можуть викликати стрес іншим чином.

Наступні вправи можуть допомогти прискорити цей процес.

Вони засновані на тому принципі, що, оскільки розум і тіло пов’язані між собою, звільнення одного сприяє звільненню іншого. Наведені нижче вправи рекомендовані Джанною (Дарежан) Джавахішвілі, психологом, яка з 1995 року працює з людьми, травмованими внаслідок збройних конфліктів. Вправи займають всього декілька хвилин, і найкраще їх робити регулярно. З ними бажано ознайомитися заздалегідь, перш ніж вони вам знадобляться. (Для отримання додаткової інформації про травматичні реакції та про роботу в зонах конфліктів див. розділ “Піклування про себе”)

Дихальна вправа

Дихальні вправи важливо робити тому, що наше дихання тісно пов’язане з нашим емоційним станом. Як тільки ми переживаємо травматичний досвід, наше занепокоєння досягає надто високого рівня, і наше дихання прискорюється. У ці моменти дуже важливо використовувати дихальні вправи, метою яких є нормалізація дихання та допомога у подоланні стресу.

Джана Джавахішвілі пропонує просту вправу під назвою «чотири-два-чотири».

Емоційний серфінг

Вправа «емоційний серфінг» заснована на принципах серфінгу. Після отримання травматичного досвіду людина може відчувати напади паніки, але якщо вона знає, що паніка має стадії ескалації, піку та зниження, то він або вона може навчитися емоційному серфінгу. Якщо ми спостерігаємо за нашим емоційним станом, наш емоційний стрес буде зменшуватися.

Безпечний простір

Ця вправа називається «безпечний простір». При зіткненні з травматичними або фізичними стресовими факторами люди мають потенційний ресурс, необхідний для подолання цих неприємних побоювань. Проте, іноді травматичний досвід може блокувати доступ до наших внутрішніх ресурсів. Завдяки цій вправі люди можуть спеціально тренуватися для того, щоб збільшити доступ до своїх внутрішніх ресурсів і розвивати стресостійкість.

Прогресивна м’язова релаксація

Ця вправа називається прогресивною м’язовою релаксацією. Після того, як ми зазнали травматичного досвіду, наш організм запам’ятовує його і постійно акцентує на ньому увагу. Дуже важливо навчитися знімати цей стрес.

Вправи для заземлення

Назва вправи походить від аналогії з людиною, яка постраждала від ураження електричним струмом. Заземлення допомагає людині звільнитися від електричного заряду. Вправа заснована на схожому принципі: хтось намагається звільнитися від заряду своїх емоцій, щоб бути тут і зараз. Людина повинна свідомо навчитися повертатися до дійсного моменту. Це допомагає відключитися від негативних емоцій, пов’язаних з травматичним досвідом.

Техніка заземлення

Заспокоєння свого «я» (без звуку)

Останній спосіб техніки заземлення – заспокоєння свого «я». Людина намагається підбадьорити себе. Наприклад, згадайте, як вас називає ваша кохана людина або просто скажіть собі: «Ти гарна людина, і дуже добре, що ти зі мною тут все моє життя». Також це можуть бути слова похвали, які ви говорите собі. Або ж скажіть собі, що все буде добре і ми впораємося. Ви можете просто згадати свою улюблену мелодію і наспівати її собі. У всіх нас є деякі інтуїтивні способи заспокоєння. Вам просто потрібно ними користуватися.