РОБОТА З ТРАВМАТИЧНИМИ ЗОБРАЖЕННЯМИ

Фото: Mstyslav Chernov/Associated Press

Фото і відео жахливих, насильницьких дій можуть бути важливими джерелами документування людської історії.

Однак, незважаючи на цінність цих матеріалів для новин, з травматичними зображеннями необхідно поводитись обережно, оскільки їх перегляд може загрожувати благополуччю тих, хто з ними працює.

Зображення із зон бойових дій, місць злочинів і стихійних лих часто бувають моторошними та гнітючими. Поширення камер високої роздільної здатності протягом останнього десятиліття призвело до збільшення обсягу матеріалу насильницького характеру, що надходить в редакції як з традиційних джерел, так і з соціальних мереж. Навіть коли події, які зображені в таких матеріалах, відбуваються далеко, журналісти та судові аналітики, глибоко занурені в потік відвертих, жорстоких і страшних фотографій та відеороликів, можуть відчути, як вони проникають в їхню свідомість. Така реакція на подібні матеріали, як відраза, занепокоєння і безпорадність, не є незвичайною; їх зміст може виникати у свідомості поза роботою в формі нав’язливих думок і порушень сну.

Згідно досліджень, вплив обмеженої кількості травматичних зображень у більшості випадків не здатний спровокувати щось більше, ніж скороминучий стрес; працівники ЗМІ є емоційно стійкою групою людей. Проте, небезпека того, що психологи називають вторинною або опосередкованою травмою, стає значною в ситуаціях, коли вплив повторюється  – це ефект повільного накопичення. Ризик також підвищується в тих випадках, коли людина, що працює в ЗМІ, має особисте відношення до подій на місці пригоди – якщо, наприклад, це пов’язано з травмою когось із знайомих йому людей.

Вплив моторошних зображень можна описати як стрес. У 2013 році Американська психіатрична асоціація внесла поправки до своїх рекомендацій щодо посттравматичного стресового розладу, визнаючи, що занурення в роботу з травматичними матеріалами є професійним фактором ризику для журналістів, поліцейських та інших осіб, які регулярно зіштовхуються з такими зображеннями в роботі.

Нижче наведені шість практичних дій, до яких можуть вдатися працівники засобів масової інформації, щоб зменшити травматичне навантаження:

  1. Зрозумійте, з чим ви маєте справу. Подумайте про травматичні зображення як про радіацію або токсичну речовину, ефект якої залежить від дози. Журналісти та гуманітарні працівники, як і співробітники атомної промисловості, повинні виконувати свою роботу. У той же час, вони повинні робити розумні кроки для мінімізації непотрібного впливу. Частота переглядів таких матеріалів може бути більшою проблемою, ніж їх обсяг, тому подумайте про те, як розподілити навантаження роботи з такими матеріалами і організувати вільний від неї час.
  2. Уникайте непотрібного повторного перегляду цих зображень. Серед іншого, перегляньте свою методику сортування і проставлення позначок, а також свій спосіб організації файлів і папок для зменшення кількості непотрібних переглядів. При зустрічній перевірці зображень з різних джерел, ведення письмових нотаток з описом може допомогти звести до мінімуму кількість разів, коли Вам потрібно буде перевіряти вихідне зображення (і ніколи не передавайте матеріал співробітнику без попередження про те, що він містить).
  3. Спробуйте використовувати різні захисні механізми при перегляді зображень. Деякі люди вважають, що легше зосередитися на певних деталях, наприклад, одязі, та уникати інших (таких, як обличчя). Розгляньте можливість застосування розмиття / фільтрів до чутливих частин зображення. Монтажерам слід уникати використання функції циклічного відтворення при підготовці кадрів, що зображують насильство і смерть; або використовувати її розумно. Розробіть свої власні рішення.
  4. Спробуйте налаштувати параметри перегляду. Мінімізувати вплив можна за допомогою зменшення розміру вікна або регулювання яскравості і роздільної здатності екрану. Спробуйте, по можливості, відключити звук, оскільки саме він найчастіше має найбільший вплив.
  5. Робіть часті перерви. Погляньте на щось приємне, прогуляйтеся, розімніться або проведіть більше часу в контакті з природою (наприклад, серед зелені та на свіжому повітрі тощо). Все це може допомогти послабити відповідні реакції організму. Зокрема, уникайте роботи з відповідними зображеннями перед сном. У зворотному випадку, зростає ймовірність того, що вони знову постануть перед вами. (І будьте обережні з алкоголем – він порушує сон і призводить до нічних жахів).
  6. Розробіть план піклування про себе. Ви можете хотіти працювати в два, три, чотири рази старанніше над важливим гучним сюжетом. Тим не менш, важливо забезпечити собі вільний від роботи час. Дослідження показують, що більш стійкі люди до стресових розладів, схильні регулярно займатися спортом, цікавитися речами, не пов’язаними з роботою, а також проводити більше часу в своєму соціальному колі. (Журналісти, які занадто багато працюють, шкодять як собі, так і спільній меті).

Кілька додаткових порад для редакторів новин та інших менеджерів:

  • Кожен член команди повинен бути проінформований щодо нормальної реакції на травматичний вплив. Члени команди повинні розуміти, що різні люди по-різному справляються з відповідними ситуаціями, а також знати, як вплив може накопичуватися з часом, і як розпізнати, що їм або їхнім колегам необхідно проявити більш активну турботу про себе. Це стосується всіх працівників, включаючи персонал підтримки і технічний персонал.
  • Розробіть чіткі рекомендації щодо зберігання та розповсюдження графічних матеріалів. Новини, файли та внутрішні повідомлення, пов’язані з травмуючими зображеннями, повинні бути чітко позначені та поширені тільки серед тих, кому потрібен матеріал. Не можна змушувати когось переглядати відеозображення, які не будуть транслюватися.
  • Вплив навколишнього оточення. Якщо це можливо, робочі місця співробітників, які мають справу з зображеннями насильства, повинні мати вікна, що виглядають назовні; наявність рослин або щось подібне, також може допомогти частково захиститися від насильства, зображеного в матеріалах.