Skip to content

Оцінка ризиків

Оцінка ризиків

Проводячи оцінку ризиків, намагайтесь дослідити якомога більше джерел для того, щоб краще зрозуміти природу загроз, з якими ви зіштовхнетесь, та визначити способи їхньої мінімізації.

У цьому вам можуть допомогти журналісти, громадські організації, активісти та державні установи. У нагоді також можуть стати онлайн-довідники та посібники.

Визначення завдання

Для належної оцінки ризиків необхідно правильно окреслити суть вашого проекту. Тому перед її початком важливо визначити його завдання. Спробуйте перерахувати основні складові проекту: проведення зйомок, усі інтерв'ю, плани поїздок та інші заходи, які мають важливе значення для досягнення мети.

Місце відрядження та короткий план

Куди ви прямуєте, коли і на який час?

Деталі завдання

Детально визначте те, що ви збираєтеся охопити під час роботи для виконання завдання. Що ви будете знімати, фотографувати, записувати, про що писатимете під час підготовки матеріалу? До цього переліку входять й відповідні зустрічі, зйомки, інтерв'ю та інформація про місцевість, в якій ви працюватимете. Це стане основою вашої оцінки ризиків та дасть вам чітке уявлення про те, чого і як ви хочете досягти.

Специфічні ризики проекту

 • Чи стосується тема проекту важливих питань?
 • Чи працюєте ви над подією чи заходами або ж у зоні, для яких характерний високий рівень ризику?
 • З ким ви зустрічатиметеся, чи існує ймовірність того, що за цими особами ведеться спостереження? Чи наражатиме їх на ризик розмова з вами?
 • Чи існують загрози вашій безпеці внаслідок спілкування з певними людьми або перебування чи роботи в певній місцевості?
 • Яких заходів слід вжити? Наприклад, можливо, краще залишити потенційно гострі інтерв'ю на кінець вашого відрядження, щоб зменшити ймовірність їхнього впливу на ваші плани?

Для ефективного управління ризиками важливо, в першу чергу, ставити питання, слухати відповіді і працювати в межах можливого. Також необхідно, щоб ця частина оцінки містила актуальний досвід інших журналістів. Останнє надзвичайно важливе в контексті страхового захисту (див. Примітки до оцінки ризиків №2) та являє собою цінний інструмент, який допомагає дізнатись, як інші журналісти, такі ж як ви, зіштовхувалися з подібними проблемами та вирішували (або ж і не вирішували) їх.

Паспорти, візи, акредитація та хороше прикриття

Маються на увазі всі ваші паспортні дані, деталі отримання візи (листи, відповіді), інформація про отримання акредитації для представників ЗМІ, а також, якщо ви працюєте таємно або прямуєте в зону роботи як турист, історія, яку ви використовуєте для прикриття.

Якщо для цього немає вагомих підстав, не рекомендується працювати під виглядом туриста. Дізнайтесь у  компаній, з якими ви співпрацюєте, чи приймають вони зібрані такими чином матеріали, оскільки існують чіткі керівні принципи роботи під прикриттям та зйомок прихованою камерою. Якщо ви маєте намір знімати без посвідчення журналіста, необхідно зазначити це в розділі специфічних ризиків проекту (див. Примітки до оцінки ризиків №1).

Ризики, пов’язані з поїздками

Які існують ризики, пов'язані з вашими поїздками?

Подумайте про те, як ви дістанетеся місця призначення, та про будь-які інші поїздки по країні. Плануйте свій маршрут ретельно та шукайте найбезпечніші способи пересування. Автомобільні аварії часто відносять до високого рівня ризику у країнах, що розвиваються, тому переконайтеся, що ваша машина працює належним чином і добре підготовлена до поїздки. Ретельно перевірте маршрут та знайдіть обережного, досвідченого водія, який володіє необхідною вам мовою. Врахуйте також будь-які події, не пов'язані з вашим завданням, але які можуть вплинути на вашу поїздку (наприклад, страйк, державне свято або святкування).

Завжди продумуйте запасний план, оскільки безпосередньо на місці ситуація може змінитися, або ваш початковий план може виявитися не найкращим.

Здоров’я та медицина

Сюди відносяться всі потенційні загрози, такі як доступ до чистої питної води та екстремальні погодні умови. Це допоможе вам оцінити, що потрібно включити до набору для надання першої допомоги.

Чи потрібні вам будь-які щеплення?

Перерахуйте всі необхідні заходи щодо вакцинації, імунізації та ревакцинації; переконайтеся, що ви вжили кожен з них.

Чи є у вас будь-які проблеми зі здоров’ям, які слід враховувати вам та іншим людям та/або які становлять загрозу?

Відмовтесь від поїздки до небезпечної зони, якщо у вас поганий стан здоров’я. Врахуйте, що виконання певних завдань може вимагати значних фізичних зусиль. Виконуйте регулярні медичні та стоматологічні огляди. Якщо ви приймаєте спеціальні лікарські засоби, перевірте, чи будуть вони доступні на місці, або чи зможете ви їх взяти з собою (у деяких країнах існують суворі обмеження щодо імпорту медичних препаратів). За необхідності візьміть виписку від свого лікаря та вкладиш з інформацією про активні компоненти лікарського засобу.

Чи матимете ви доступ до лікарні, умови в якій відповідають міжнародним стандартам? Наскільки далеко вона знаходитиметься та наскільки складно вам буде до неї дістатись?

Дослідіть це питання та складіть список місцевих лікарень, до яких ви можете звернутися у випадку надзвичайної ситуації. Це питання особливо актуальне у віддалених районах. Сюди додайте всю контактну інформацію та маршрути проїзду.

Евакуація з медичних причин 

Яким чином Ви будете евакуйовані в надзвичайних ситуаціях? Звідки та куди, ким і за які кошти? Чи передбачені такі випадки вашим страховим захистом?

Страхування

Який захист передбачено вашим страхуванням?

Уважно перечитайте ваш договір страхування та вивчіть межі захисту, що вам надається. Додайте копію договору до комплекту документів, підготовлених на випадок вининення надзвичайних ситуацій. Оцінка ризиків допоможе правильно визначити тип страхування, який вам потрібен. Більше інформації про страхові компанії ви можете знайти у нашому розділі про страхування.

Ризики, пов’язані з вашим образом

Мається на увазі не те, як ви себе сприймаєте, а як інші сприймають вас. Зверніть увагу на свій образ і активність в Інтернеті та врахуйте будь-які попередні зв'язки, роботу та завдання, які можуть загрожувати вашій безпеці. Те саме стосується осіб, які вас супроводжують.

Чи зростають ризики з огляду на вашу стать, вік, етнічну приналежність, релігійні переконання чи громадянство? А у випадку осіб, які вас супроводжують? Як ваш образ впливає на них?

Фіксери та інші місцеві фрілансери

Які ризики пов'язані з місцевими фахівцями, найнятими для виконання завдання?

Для власної безпеки ваш фіксер та/або водій не обов’язково повинні знати всі деталі вашого завдання, але мають усвідомлювати ризики, на які вони йдуть. Слід обговорити з ними заходи безпеки та наслідки можливих проблемних ситуацій.

Які документи та досвід місцевого фіксера, водія або перекладача підтверджують їхню придатність для цього завдання? Познайомтеся з особами, з якими ви будете працювати та на яких ви будете покладатися. Чи довіряєте ви їм?

Обладнання та дозвіл на його ввезення

Рекомендується мати при собі детальний список обладнання із зазначенням серійних номерів. Деякі фрілансери можуть відмовитися від виконання завдань, якщо існує високий ризик втрати дорогого та незастрахованого обладнання. Який набір ви плануєте взяти з собою? Які правила або обмеження щодо імпорту існують в країні призначення? Чи потрібен вам дозвіл на ввезення? Якщо ви їдете як турист або плануєте працювати під прикриттям, обладнання, яке ви берете з собою, має відповідати вашій історії.

Засоби індивідуального захисту

Визначте, які засоби захисту необхідно взяти з собою (від бронежилету, захисту від сльозоточивого газу та шолому до міцного взуття). Перевірте правила їх ввезення.

Попередні зразки та готовий матеріал, записи та примітки

Як ви зберігатимете інформацію та/або матеріали? Чи наражатиме на загрозу інших людей втрата або конфіскація таких матеріалів? Як ви збираєтеся вивезти ці матеріали з країни/території, де ви працювали? Які способи обробки даних і резервного копіювання ви будете використовувати?

Житло

Які основні ризики пов'язані з вашим житлом?

Наявність житла на місці – для вас, вашої команди та для зберігання попередніх зразків матеріалу – є надзвичайно важливою, хоча його не завжди легко знайти або дозволити собі. Враховуйте не лише місце, де ви будете проживати, але і час проїзду та ймовірність виникнення ризиків, пов'язаних з дорогою від нього до місця, де ви будете працювати. Відомі готелі, невеликі орендовані будинки або квартира друга – усі мають свої переваги та недоліки з точки зору ризиків та безпеки. Зверніть увагу на ці ризики, визначте найкращий варіант і сплануйте способи мінімізації небезпеки.

Кожне завдання та місцевість, в якій ви працюватимете, можуть відрізнятися, навіть у межах сусідніх міст.

Питання, які слід врахувати під час вибору місця, де ви плануєте залишатися:

 • Чи вже були вжиті деякі заходи безпеки (наприклад, забезпечення охороною)?
 • Хто ще там перебуває (наприклад, дипломати, інші журналісти, туристи)?
 • Наскільки близько ви знаходитеся до потенційних цілей терористів (наприклад, посольства, туристичні об’єкти, військові казарми тощо)?
 • Як ваше житло може вплинути на ваш особистий образ?
 • Чи легко буде до нього дістатись у випадку виникнення надзвичайної ситуації?
 • Чи здатна будівля витримати напад, чи потрібно заклеїти вікна, чи є підвал?
 • Чи траплялись з будинком або в районі проблеми/надзвичайні ситуації?

Зв’язок

Розгляньте питання наявності засобів зв’язку, зокрема, Інтернету, міжнародного мобільного зв’язку, SIM-карт місцевих провайдерів, кабельного та супутникового зв’язку. Ретельно подумайте про те, як ви спілкуватиметеся під час виконання свого завдання, та як ви підтримуватимете зв’язок зі своїм редактором і головною особою, відповідальною за безпеку.

Чи користуватиметеся ви пристроєм відстеження або GPS? Хто стежитиме за вашою поїздкою та кому адресуватиметься екстрений виклик? Для оцінки ризиків, пов'язаних з обміном інформацією, можуть стати в нагоді поради інших журналістів та фахівців з комунікацій. Детальніше про це див. в нашому розділі про цифрову безпеку.

We use cookies to give you the best experience of using this website. By continuing to use this site, you accept our use of cookies. Please read our Cookie Policy for more information.